اخبار صنفی

۱۴۰۰ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت فعالیت دارند

بیست و نهمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی با حضور معاون اول، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور، وزیر بهداشت، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی و جمعی از مدیران ارشد وزارت بهداشت و محققان، برگزار شد.

روح الله دهقانی فیروزآبادی در این مراسم که در مرکز همایش های بین المللی رازی تهران برگزار شد، با بیان اینکه یکی از مهمترین داشته های مردمی انقلاب اسلامی، نظام سلامت است، افزود: باید جایگاه بالای نظام سلامت را نگه داشت و به ارتقای آن کمک کرد. در حوزه سلامت امروز افق های جدیدی از جمله پزشکی فرد محور و پزشکی بازساختی مطرح شده و در درمان بیماری هایی که بشر تا کنون نتوانسته بر آن غلبه کند، با تغییر پارادیم نگاه به درمان و سلامت، راهکارهای فناورانه و جدید ایجاد شده است.

وی با اشاره به لزوم حرکت در مسیر کار فناورانه، خاطرنشان کرد: حرکت جامعه سلامت و اساتید دانشگاه های علوم پزشکی به سمت فناوری، یک ضرورت جدی است. حوزه سلامت از آنجا که به طور مستقیم با بازار مصرف، اقتصاد و مراجعان خود در ارتباط است، به شکل نیازمحور و عملیاتی می تواند فعالیت کند. بهترین توفیقات در شرکت های دانش بنیان، زمانی حاصل شده که فعالان حوزه سلامت با شناسایی شرایط، نیازها و بازار، مجوزها و فرآیندها در توسعه محصول، فناوری و خدمت جدید مشارکت کرده اند.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: ساز و کار شناسایی و حمایت از شرکت های دانش بنیان ارتقا یافته و شرکت های دانش بنیان نوپا پس از حداکثر ۶ ماه فعالیت فناورانه می توانند دانش بنیان شوند و شرکت های نوپا تا ۵ سال اول و زمانی که گردش مالی آنها از ۵ میلیارد تومان بالاتر نرفته، مطلقا مشمول معافیت مالیاتی می شوند.

فیروزآبادی از تغییر رویکرد بنیاد ملی نخبگان برای شناسایی و حمایت از نخبگان خبر داد و گفت: نظام شناسایی بنیاد ملی نخبگان از رویکرد خوداظهاری و پر کردن فرم به شناسایی فعال تبدیل می شود و برگزیدگان جشنواره های بزرگ حوزه سلامت می توانند عضو بنیاد ملی نخبگان شوند.

وی با تاکید بر حمایت بنیاد ملی نخبگان از اساتید ویژه دانشگاه های علوم پزشکی، یادآور شد: حمایت های بنیاد ملی نخبگان به جای اینکه با تقاضای افراد باشد، حول محور اساتید خواهد بود. در این مسیر، اساتید ویژه توسط بنیاد ملی نخبگان شناسایی می شوند و تمام تسهیلات بنیاد از جمله پژوهانه و تسهیلات نظام وظیفه به صورت بسته های مختلف در اختیار اساتید نخبه پرور قرار می گیرد.

فعالیت ۱۴۰۰ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت

 یونس پناهی در ادامه با بیان اینکه از دو سال گذشته نگرش تحقیقات و فناوری را ضمن حفظ تولید و جهش علم، به سمت فناوری برده ایم.

وی گفت: در همین راستا نشست های متعددی با تمام دانشگاه های علوم پزشکی و به خصوص معاونت های تحقیقات و فناوری در جهت کمتر شدن فاصله دانشگاه های علوم پزشکی با صنعت انجام شد.

پناهی در ادامه بیان داشت: یکی از برنامه های مهم در دانشگاه های علوم پزشکی، تکمیل زنجیره تولید بوده که هدف ما بوده أست که در این زمینه شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد و فناوری جهت ارتقای زنجیره تولید ایجاد شد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: در ابتدای دولت مردمی تعداد ٧٠٠ شرکت دانش بنیان داشته ایم که این تعداد امروزه به بیش از ١۴٠٠ شرکت رسیده که این شرکت ها در حوزه های مختلف از جمله مواد اولیه دارو، دارو، تجهیزات پزشکی و سایر حوزه ها بوده أست.

پناهی ادامه داد: عدالت محوری و استفاده از تمام منابع وزارت بهداشت بر اساس ظرفیت های دانشگاه های علوم پزشکی، مردمی کردن تحقیقات بر اساس نیازهای مردم و جامعه که بر اساس رصد کردن صورت می پذیرد، مسئله محور بودن دانشگاه های علوم پزشکی و اقتصاد دانش بنیان از جمله برنامه ها و سیاست های مهم وزارت بهداشت است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن