اخبار صنفی

تاکید بر نقش اساسی مدیریت وزن، جهت کنترل دیابت

دبیر علمی سی و چهارمین کنگره سالیانه جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با بیان اینکه، آمار ها نشان می دهد شیوع ابتلا به دیابت و موارد پیش دیابت در کشوربه طرز نگران کننده رو به افزایش است افزود: بر اساس بررسی های وزارت بهداشت، بیش از چهارده درصد جمعیت بالای بیست سال کشور یعنی چیزی حدود هفت میلیون نفر ایرانی به دیابت مبتلا هستند.

دکتر استقامتی گفت: این آمار پنج سال قبل یازده درصد جمعیت کشور بود و این روند رو به افزایش است بگونه ای که پیش بینی می شود در آینده نزدیک بیش از ده میلیون نفر مبتلا به این بیماری در کشورداشته باشیم.

این متخصص غدد و متابولیسم افزود: اگر نتوانیم جلوی بروز سونامی دیابت را بگیریم در سالهای آینده هزینه های هنگفت مرتبط با بیماری دیابت و عوارض ناشی از آن بر اقتصاد سلامت کشور تحمیل خواهد شد.

دبیر علمی سی و چهارمین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی گفت: این یک هشدار و زنگ خطر جدی است؛ البته این هشدار را زمانی که در کشور حدود دو تا سه میلیون نفر مبتلا به دیابت داشتیم به مسئولان اعلام کردیم و گفتیم که این آمار به شش تا هفت میلیون نفر خواهد رسید، ولی توجهی نشد!

دکتر استقامتی تصریح کرد: جمعیت کشور درحال پیر شدن است و در سنین بالا شیوع این بیماری بیشتر است. براساس آمار حدود پانزده تا بیست درصد جمعیت کشور به عارضه پیش دیابت مبتلا هستند ولی بسیاری از این افراد به دیابت مبتلا خواهند شد و بر آمار مبتلایان افزوده می شود!

وی افزود: اگر اقدامات مداخله ای و پیشگیری های لازم در سطح کشور انجام نشود با جمعیت حدود ده میلیون نفری مبتلایان به دیابت روبرو خواهیم شد که با عوارض ناشی از بیماری بر ارگانهای مختلف مانند چشم، کلیه، قلب و عروق، مغز و اندام ها مواجه خواهیم شد که رسیدگی به آن هزینه ها و مشکلات خاص خود را دارد.

دکتر استقامتی گفت: سیل خروشان ابتلا به دیابت را باید پیش بینی کرد، اقدامات لازم را باید در نظر گرفت و چگونگی پیشگیری از آن را باید آموزش داد؛ هیچ نقطه ای از دنیا نتوانسته به کنترل قطعی بیماری دیابت دست یابد ولی میتوان روند آن را کند و یا ثابت کرد تا از بروز هزینه های جبران ناپذیر در آینده کاست.

عضو هیات مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران گفت: تلاش همه جانبه، عظم ملی، مشارکت عمومی، تقویت آموزش ها و نکات پیشگیرانه باید جدی تر دنبال شود. مردم باید آگاه شوند و پزشکان نیز آموزش ببینند تا با یک برنامه ریزی کلان، گسترش و شیوع روز افزون ابتلا به دیابت مهار شود وگرنه نسل های بعدی با مشکلات عدیده مواجه خواهند شد.

دکتر استقامتی یادآور شد، کاهش وزن و مقابله با چاقی نقش بسیار مهم و جدی در کنترل دیابت و حتی درمان مناسب آن دارد.

وی گفت: امروزه اعتقاد بر این است که اگر روی موضوع کنترل وزن با هدف کاهش بیش از ده تا بیست درصد کل وزن فرد تمرکز شود نتایج بسیار خوبی خواهیم دید؛ حتی میتوان بیمار مبتلا به دیابت را به زندگی عادی و طبیعی بازگرداند و یا موجب کاهش چشمگیر قند خون وی شد. چیزی که الان در دنیا روی آن تمرکز می شود استفاده از نسل جدید داروها برای کاهش وزن و کنترل همزمان قند خون است.

دبیر علمی سی و چهارمین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران(۲۵تا۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳) گفت: موضوع چاقی و دیابت که ارتباط نزدیکی با هم دارند به همین خاطر عارضه چاقی و دیابت در دنیا با عنوان “دیابزیتی” شناخته می شود.

دکتر استقامتی گفت: دقت نظر به کاهش وزن بعنوان یک عامل اصلی و کلیدی است، نه عامل فرعی ؛ توجه به کاهش وزن، رژیم غذایی و داروی مناسب سه اصل مهم در کنترل دیابت است اما امروزه اعتقاد جدی بر آن است که اگر بتوانیم وزن فرد را تا بیست درصد کاهش دهیم، می توان به بهبود وضعیت دیابت و درمان آن کمک جدی کرد.

این متخصص غدد و متابولیسم افزود: درمان چاقی کار ساده ای نیست. اینکه فقط بگوییم کاهش وزن ضروری است، کافی نیست بلکه باید شرایط لازم نیز وجود داشته باشد. باید شرایط اقتصادی بگونه ای مدیریت بشود که افراد توانایی و فرصت ورزش کردن داشته باشند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی افزود: وقتی یک فرد دو شیفت کار میکند دیگر توانایی برای ورزش کردن ندارد. باید امکان ورزش و رژیم غذایی سالم برقرار باشد؛ خوردن فست فود برای سیر شدن فقط با توصیه های آرمانی و کلامی اصلاح نمیشود. باید امکانات و زیر ساختها جهت ورزش و رژیم غذایی مناسب محیا شود.

این متخصص غدد، افزود: داروهای خوراکی متنوعی از قدیم وجود داشته و استفاده میشود، داروهای جدیدی نیز برای درمان دیابت عرضه شده اما آنچه بسیار حائز اهمیت است و امروزه خیلی تاکید میشود، نقش کنترل وزن در مراقبت فرد دیابتی است که متاسفانه اغلب افراد از این موضوع به سادگی میگذرند.

دکتر استقامتی در خصوص تولید داروی انسولین خوراکی گفت: این موضوع سالهاست که مطرح شده و محققان پیگیر آن هستند ولی هنوز نتایج مطالعات آنان نهایی نشده است. مطالعات با افت و خیز همراه بوده ولی چالش مهم در تولید انسولین خوراکی این است که برای اثربخشی نیاز به مصرف دوز بسیار بالا دارد و این عامل موجب افزایش هزینه درمان میشود.

وی افزود: امروزه بحث پیرامون تولید انسولین تک دوز با اثر بخشی هفتگی مطرح است و یک شرکت داروسازی اکنون در مراحل پایانی مطالعات آن قرار دارد و امید می رود این دارو در دنیا عرضه شود.

وی گفت: داروی دیگری نیز در حال تولید است که بصورت تک دوز در هفته تزریق خواهد شد و علاوه بر کنترل قند خون موجب کاهش وزن فرد مبتلا به دیابت نیز می شود.

دکتر استقامتی با اشاره به اینکه یکی از دانشمندان دنیا بنام “دیفرونزو” هشت عامل مهم در بروز بیماری دیابت را معرفی کرده است که یکی از آنها “بازجذب قند از کلیه ها” است، تصریح کرد: مدتها پیش با همین دیدگاه و مکانیسم، نوعی دارو در دنیا ساخته شد که باعث مهار جذب قند از طریق کلیه ها در بدن می شود.

وی در پایان گفت: علم از مسیر و راه منطقی خود پیش میرود، میانبر ندارد و باید پله به پله مسیر را طی کرد. باید با بررسی فیزیوپاتولوژی به علل بروز بیماری پی برد مراحل بیماری را شناخت و در مراحل مختلف مداخلات درمانی را طراحی کرد. گاهی بارها این مطالعات و مداخلات علمی با شکست مواجه می شود، چندین فرمولاسیون دارویی طراحی و استفاده می شود ولی در نهایت عامل مهم در موفقیت، شناخت علل و عوامل بروز بیماری است که اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن