اخبار صنفی

افزایش وزن عمومی در جمعیت کشور، موجب نگرانی جدی است

دکتر داریوش آقاخانی متخصص طب داخلی با بیان اینکه برخی بیماری های ناشی از اختلالات تغذیه ای شیوع بالایی در جامعه دارند، گفت: چاقی یکی از مهمترین بیماری های ناشی از اختلالات تغذیه ای است.

وی گفت: نکته مهم اینکه چاقی پیش زمینه بروز دیابت و حتی سرطان خواهد بود به همین خاطر افزایش وزن عمومی در جمعیت کشور یک دغدغه و نگرانی جدی محسوب می شود. برای اینکه بخواهیم چاقی را در کشور کنترل و یا درمان کنیم باید از دوران کودکی به فرزندانمان شیوه تغذیه سالم را آموزش دهیم و رفتار نا درست تغذیه ای آنان را اصلاح بدهیم.

عضو هیات مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی  با بیان اینکه بسیاری از غذاهای مصرفی ایرانیان مانند نان  و برنج، پرکالری است افزود: بجای غذاهای پرکالری باید سبزیجات وصیفی جات جایگزین شوند چون که کالری زیادی ندارند و موجب سیر نگهداشتن افراد می شود .

وی با اشاره به طرح این موضوعات مهن در سی وچهارمین کنگره علمی سالیانه جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در تاریخ ۲۵تا۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ گفت: تلاش همه جانبه جهت اصلاح تغذیه، آموزش تغذیه سالم و مصرف غذاهای کم کالری یکی از مهمترین نکات کلیدی برای مردم و اجتماع است.

دکتر آقاخانی با اشاره به اینکه بیماری های دیابت، چربی خون، برخی بیماری های دستگاه گوارش با چاقی و اضافه وزن افراد رابطه مستقیم دارند، تاکید کرد: یکی از این مشکلات عارضه ریفلاکس یا همان بازگشت محتویات و اسید معده به مری است.

عضو هیات مدیره “انجمن درون بین دستگاه گوارش ایران” افزود: متاسفانه افراد برای درمان چاقی به سمت جراحی های کنترل چاقی گرایش پیدا کردند در صورتی که با تحرک و ورزش کافی همچنین داشتن رژیم غذایی مفید و سالم میتوان از بروز برخی بیماری های متابولیک جلوگیری کرد.

این متخصص بیماری های داخلی گفت: یکی از نکات مهم ارائه برنامه غذایی مناسب به بوفه های مدارس است به همین خاطر باید از وزارت بهداشت و آموزش و پرورش بخواهیم تا برنامه غذایی مناسب و مورد نظارت، تدوین و در مدارس اجرایی کنند.

عضو هیات علمی و اجرایی سی و چهارمین کنگره جامعه پزشکان متخصص طب داخلی ایران، گفت: اینکه در بوفه مدارس آبمیوه های حاوی شکر و یا ذرت حجیم شده عرضه می شود، حتما در افزایش وزن فرزندانمان تاثیر سوء ایجاد می کند.

دکتر آقاخانی افزود: در دوره ای به سر میبریم که فرزندانمان از موبایل، کامپیوتر و فضای مجازی زیاد استفاده می کنند به همین خاطر کم تحرکی موجب چاقی فرزندانمان خواهد شد چون استفاده ازفضای مجازی ، فرصت فعالیت فیزیکی را خواهد گرفت.

عضو هیات مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران از مسئولین و متولیان امر تقاضا کرد تا روی میزان و نحوه فعالیتهای جسمانی کودکان و نوجوانان بیشتر توجه داشته باشند که آموزش ورزش و تحرک مناسب از کودکی در آنها نهادینه شود؛ بلکه ورزش صرفا در همان مدت زنگ ورزش در مدرسه نباشد.

دکتر آقاخانی تاکید کرد: فعالیت بدنی منظم حتی پیاده رفتن به سمت مدرسه و بالعکس، پاسخ مناسبی برای تناسب اندام و حفظ شرایط بدنی سالم خواهد داشت؛ باید فعالیت بدنی از همان ابتدای دوران تحصیل نهادینه شود تا وقتی فرد به سنین بالاتر می رسد از عوارض کم تحرکی آسیب ندیده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن