اخبار صنفی

زنگ خطر شیوع روزافزون دیابت

دکتر سینا کوثری عضو هیات مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران و دبیر اجرایی سی و چهارمین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران گفت: آخرین دستاوردهای مرتبط با طب داخلی  توسط برترین اساتید طی روزهای ۲۵تا۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ از صبح تا عصر در سی و چهارمین کنگره سالیانه ارائه خواهد شد. همانند گذشته در هفت شاخه فوق تخصصی طب داخلی مقالات متعدد و سخنرانان مختلفی در موضوعات متنوع توسط همکارانم ارائه خواهیم داشت؛ علاوه بر این در رشته های عفونی و نورولوژی که رشته های مرتبط با طب داخلی است و همیشه با کنگره های ما بودند را نیز در همراهی با کنگره امسال داشته باشیم.

سی و چهارمین کنگره علمی سالیانه جامعه پزشکان داخلی ایران امسال با یک تفاوت ویژه برنامه های خود را پیش می برد؛ دعوت از روسای انجمنهای علمی تخصصی  و اساتید رشته های مختلف گروه ها و رشته های پزشکی کشور برای حضور در مراسم افتتاحیه و اختتامیه، ویژگی این دوره از برپایی کنگره است. پزشکی و طب در بسیاری از نقاط و زوایای کاری ارتباط و نزدیکی یا حتی تداخل علمی با هم دارد به همین خاطر نیاز به همراهی سایر رشته های پزشکی وجود دارد. سخنرانی جامع ویژه افتتاحیه توسط اساتید علمی انجام خواهد شد و مراسم افتتاحیه با سخنان اختصاصی جناب آقای دکتر ایرج خسرونیا ریاست جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران آغاز خواهد شد، سپس دبیر علمی جناب دکتر استقامتی صحبت خواهند کرد و بلافاصله به شروع مباحث علمی و اجرایی کنگره میپردازیم.تقدیر از پیشکسوتهای  تخصص طب داخلی در مراسم اختتامیه و ضیافت شام در شرایطی صمیمی تر، چهارشنبه شب انجام خواهد شد.

مجمع عمومی در تاریخ پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ روز قبل از پایان کنگره برگزار خواهد شد در این جلسه دغدغه های همکاران از سراسر کشور با هیات مدیره مطرح میشود تا چاره جویی انجام شود؛ بلافاصله جلسه اختصاصی با روسای شاخه های استانی برگزار خواهد شد. ما با انجمن علمی متخصصین مغز و اعصاب(نورولوژی) همچنین انجمن بیماری های عفونی از گذشته همکاری نزدیکی داشتیم؛ از همه مهمتر جراحان (جامعه جراحان ایران) که بازوی توانمند در درمان بیماری ها است با همکاری متخصصان داخلی امورات درمانی بیماران را به خوبی هدایت میکنیم.

یعنی جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران و جامعه جراحان ایران دو بازوی توانا در درمان بیماران محسوب می شوند که در کنار یکدیگر به ارائه خدمات درمانی و سلامت بیماران کمک خواهیم کرد به همین خاطر سعی شده است تا از این انجمن های علمی بویژه جامعه جراحان ایران بعنوان یک مجموعه پر جمعیت و دارای متخصصین رشته های مختلف جراحی در برگزاری هر چه بهتر کنگره طب داخلی کمک بگیریم.

مهمترین ناجی رشته تخصصی طب داخلی، حمایت همه جانبه است. چند ماه پیش در کنگره انجمن طب داخلی اروپا به اتفاق استاد خسرونیا حضور پیدا کردیم و از نزدیک با دغدغه این انجمن آشنا شدیم؛ نکته مهم اینکه دغدغه همکاران ما در اروپا همانند مشکلات ما در ایران است. انجمن طب داخلی اروپا نیز اعتقاد دارد که رشته تخصصی طب داخلی احتیاج به تقویت دارد چون اکثریت  فارغ التحصیلان به سمت رشته های فوق تخصصی گرایش پیدا میکنند.اگر چه عزیزان فوق تخصص، استادان دستیاران تخصص داخلی نیز هستند ولی  دیدگاه کانالیزه دارند و تک محور فعالیت درمانی انجام می دهند.

باید دانست که  متخصص داخلی دیدگاه جامعتری در تشخیص و درمان بیماری ها دارد.به عنوان مثال یک بیمار دیابتی اگر به فوق تخصص غدد مراجعه کند، بیشترین دقت روی موضوع پایش قند خون  متمرکزخواهد بود ولی یک متخصص داخلی به تاثیر بیماری دیابت بر سایر اندام ها و ارگانهای بدن فرد نیز توجه جامع دارد. بر اساس دستور العمل های نظام ارجاع، اگر یک بیمار ابتدا به متخصص داخلی و سپس در صورت نیاز به فوق تخصص ها ارجاع شود بسیاری از مشکلات سریعتر بر طرف خواهد شد بدین ترتیب به نفع بیمار نیز خواهد بود.

در یک کمپین دیابت سال گذشته به مدت هفتاد روز غربالگری انجام شد و متاسفانه متوجه تعداد فراوان بیماران دیابتی در سراسر کشور شدیم. در این طرح غربالگری حدود ۷۴ درصد جمعیت بالای ۱۸سال کشور مورد بررسی قرار گرفتند.این حاکی از توجه به موضوع دیابت است که به کشف تعدادی از این بیماران انجامید بدین ترتیب به میزان تاثیر شیوه زندگی از جمله تغذیه و تحرک این عزیزان که عاملی در بروز دیابت آنان شده نیز پی بردیم.با همکاری وزارت آموزش و پرورش به اهدافی فکر میکنیم که از سنین مدرسه دانش آموزان را برای موضوعاتی مانند تغذیه، تحرک و فعالیت فیزیکی بیشتر آگاهی دهیم.دوران کرونا به دلیل کم تحرکی و خانه نشینی مردم و حتی استفاده از داروهای کورتیکو استروئیدی باعث شد تا شاهد یک پیک از تعداد بالایی بیمار دیابتی باشیم!!! پس جا دارد تا از سرعت رو به افزایش دیابت پیشگیری کنیم.ابتلا به بیماری دیابت بجز زمینه های ژنتیکی به عوامل مختلفی از جمله تغذیه، تحرک، استرس، مسائل شغلی و اقتصادی بستگی دارد.دیابت یکی از موضوعات مهم و مورد توجه در این همایش چهار روزه است که ۲۵تا ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مرکز همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می شود.

زنگ خطر شیوع روزافزون دیابت
یکی از نگرانیهای متولیان سلامت در دنیا شیوع روز افزون دیابت است.سبک زندگی شهری، مصرف غذاهای آماده، کم تحرکی، افزایش وزن و چاقی دلایل مهم و اصلی بروز دیابت در جهان هستند و پس از پاندمی کویید ۱۹ دنیا جهش قابل توجهی در بروز دیابت را مشاهده کرد.با هدف کنترل این بیماری سال گذشته از ۲۴ آبان روز جهانی دیابت برنامه ملی به مدت ۷۰ روز در سراسر کشور با عنوان کمپین دیابت اجرا شد در این کمپین ۷۴ ٪ از جمعیت بالای ۱۸ سال کشور اسکرین(غربالگری) شدند.نتایج این مطالعه که در کنگره اخیر متخصصین اروپا مطرح و مورد استقبال قرار گرفت نشان داد حدود ۱۱٪ از جمعیت، دیابت و حدود ۲۰٪ پیش دیابت و ۵۹٪ چاق هستند و یا اضافه وزن دارند.لذا این نتایج پیام مهمی برای متولیان سلامت کشور و آحاد مردم دارد که با تغییر سبک زندگی ، تغذیه، فعالیت فیزیکی و آزمایشات و معاینات منظم از بروز روز افزون دیابت پیشگیری و یا این بیماری را به نحو مطلوبی کنترل کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن