اخبار صنفی پزشکی

تصمیمی که بیست‌ساله می‌شود

به تازگی رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از عزم خود برای رایزنی با شورای‌عالی بیمه سلامت خبر داد. وی هدف این مذاکرات را حل مشکلات تعرفه‌های درمانی عنوان کرد. اشاره شهریاری به صحبت‌هایی است که طی چند هفته اخیر با محوریت افزایش تعرفه‌های پزشکی در سال ۱۴۰۳ مطرح می‌شود.

رییس زاده، رییس سازمان نظام پزشکی، طی هفته گذشته با انتقاد از ترکیب شورای عالی بیمه سلامت، گفت:«این ترکیب باید تغییر کند، زیرا در تصمیم گیری های تعرفه‌ای، خریداران خدمت که همان بیمه‌ها باشند، وزنه سنگین‌تری نسبت به ارائه دهندگان خدمت که جامعه پزشکی است، دارند. در حالی که خریدار خدمت هیچ وقت نمی‌آید خدمت را به قیمت واقعی خریداری کند و در نتیجه، شاهد تعرفه‌های غیر واقعی هستیم.»

تصمیمی که بیست‌ساله می‌شود

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این در سال ۸۳ کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تعیین تعرفه‌های بخش خصوصی را به سازمان نظام پزشکی سپرده بود. نتیجه‌ این اقدام بی‌سابقه چنان شد که طی یک سال، تعرفه‌ی بخش خصوصی افزایشی ۱۲۱ درصدی را تجربه کرد. در حالی که تا پیش از آن، تعرفه‌ بخش عمومی و خصوصی برابر بود.

این تغییر ناگهانی نه تنها باعث شد که دیگر تعرفه‌های درمانی در بخش عمومی و خصوصی با هم برابر نباشد، بلکه هر ساله فاصله‌ی بین آن‌ها نیز بیش‌تر شد. تا جایی که در سال جاری تعرفه بخش خصوصی به سه تا چهار برابر بخش دولتی رسیده است. صرفه اقتصادی فعالیت در بخش خصوصی، اساتید و پزشکان متخصص را از مراکز دولتی به بخش خصوصی کشاند. به این ترتیب بار کاری بیمارستان‌های دولتی نیز روی دوش رزیدنت‌ها (دستیار تخصص پزشکی) و اینترن‌ها (کارورز پزشکی عمومی) قرار گرفت.

از سوی دیگر برخی از پزشکان متخصص، بیماران را از بیمارستان‌های دولتی به خصوصی منتقل می‌کردند تا درآمد بیشتری عایدشان گردد. این افزایش تعرفه‌ هیچ‌گاه نتوانست زیرمیزی را از بین ببرد. چرا که به گفته رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس زیرمیزی در پزشکان با درآمد بالا، بیش‌تر دیده می‌شود.

کمیسیون بهداشت را تقویت کنید

سازمان نظام پزشکی در حالی به ۲۰ سالگی خود نزدیک می‌شود که قانون تشکیل این نهاد صنفی و غیردولتی با چالش‌های مختلفی همراه بود. قانونی که کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نقش مهمی در تصویب آن داشت. برخی مواد این قانون از جمله اختیار تعیین تعرفه بخش خصوصی، جزو سوال برانگیزترین اقدامات کمیسیون بهداشت طی دو دهه اخیر است. برخی کارشناسان این‌گونه تصمیمات را نتیجه تک‌قطبی بودن فضای کمیسیون می‌دانند. چرا که طی ۲۰ سال اخیر از هر پنج نماینده‌‌ حاضر در این کمیسیون، چهار نماینده را پزشکان تشکیل می‌دادند. این در حالی است که مسئله بهداشت و درمان علاوه بر حوزه درمان، از موضوعاتی همچون اقتصاد، حقوق و محیط زیست نیز اثر پذیری دارد.

نمایندگان مجلس در حالی برای شرکت در انتخابات پیش‌رو خیز برداشته‌اند که ترکیب اعضای کمیسیون بهداشت همواره مورد بحث کارشناسان بوده است. انتظار می‌رود با توجه به اهمیت موضوع سلامت در کشور، شرایط به ‌گونه ‌ای فراهم شود که نمایندگان با تخصص‌های متنوع‌تری در این کمیسیون شرکت کنند. به این ترتیب می‌توان شاهد تهیه‌ی طرح‌ها و اظهارنظرهای تخصصی‌تری از سوی کمیسیون بهداشت و درمان بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن